IMG_3335

Zřícenina hradu Orlík

Zjistěte, jak se na hradě žilo, vařilo a spalo v dávných dobách a užijte si krásnou vyhlídku z hradební věže. 

Dnes na její vrchol můžete vystoupat po ocelových stupních vestavěné rozhledny a rozhlédnout se do okolí jako naši předci.

Prohlídka hradu je volná bez průvodce. V pokladně si zakoupíte jednoduchého průvodce hradem, který vás zavede podle jednoduché navigace na ty nejzajímavější místa, kam by běžného návštěvníka možná ani nenapadlo zavítat, a představí vám, co vlastně ty romantické zbytky starých zdí byly a představovali v době své největší slávy.

V horním patře provozního objektu je nově otevřeno hradní muzeum. Expozice vás nejen provede slovem i obrazem historií hradu, ale představí vám i archeologické nálezy především o oblasti kachlářského umění středověku, odhalí vám technologie a předměty používané k výrobě rekonstrukcí středověkých kachlových kamen, které vznikají na Orlíku.

Z historie…

 Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14.století. Spojitost vzniku hradu s důlní činností v okolí není nijak doložena. První písemná zpráva, která by se mohla vztahovat k hradu Orlík, pochází z roku 1399 a Jindřich z Dubé se zde poprvé píše sezením na Orlíku. Přímo se o hradě hovoří ve zprávách z roku 1404 v souvislosti s jeho obležením a dobytím Jindřichem z Rožmberka.

Vlastní hrad pánů z Dubé byl situován v jižní části dnešního hradního komplexu. Byla to nevelká stavba obdélníkového půdorysu, chráněná na jižní a západní straně strmými svahy hradního návrší. Na severní, nejsnáze přístupné, straně byl příkop a přes něj vedl most k vlastní bráně. Tato strana hradu i vstupní brána byly chráněny mohutnou hranolovou věží, do které se chodilo po můstku z protilehlého paláce. palác tvořil jižní a západní stranu hradu a přiléhal k hradbám. Mezi bránu a palác byla přistavěna později malá kaple. Hospodářské předhradí bylo opevněno zřejmě z největší části jen dřevěným plotem, příkopem a valem. Po roce 1404 zřejmě ještě Jindřich z Dubé však nechává areál obehnat kamennou hradbou.

 

Informace

Otevírací doba

Leden – březen: podle akcí na hradě
Duben, říjen: 10:00-17:00 So, Ne
Červenec, srpen: 9:00-18:00 Út – Ne
Květěn, červen, září: 10:00-17:00 Čt – Ne

 

Odkazy

Nejbližší turistické cíle

IMG_5710
Humpolec

Hradní věž Orlík

Vyhlídka z hradní věže Orlík…
20211021-DSC00883-Pano2
Humpolec

Rozhledna na pivovarském komíně Bernard

Rozhledna pivovarském komíně Bernard v centru Humpolce…
1
Humpolec

8smička – zóna pro umění

Zóna umění 8smička v Humpolci…
IMG_5789
Humpolec

Bývalá synagoga v Humpolci

Bývalá synagoga v Humpolci…

Máme nové turistické noviny pro rok 2023

Máme nové turistické noviny