2023-Těchobuz_68 (1)

Galerie Bernarda Bolzana

Galerie Bernarda Bolzana v Těchobuzi nese název po významném mysliteli 19. století  – Bernardu Bolzanovi. Tento filozof, matematik a teolog pobýval v Těchobuzi na zámku u rodiny Hoffmannů v letech 1825 až 1841.

Pro potřeby galerie byla přizpůsobena budova bývalé zámecké sýpky s původně dochovaným sklepem a nosnými trámy.

V prostorách galerie je k shlédnutí stálá expozice „Bernard Bolzano a Těchobuz„, kde se návštěvník dozví základní informace o B. Bolzanovi, o tom proč velkou část svého života strávil právě v Těchobuzi a také o historii obce samotné. Labyrint z velkoformátových fotografií představí návštěvníkům místa spojená s B. Bolzanem, od Prahy až po Těchobuz. Nedílnou součástí expozice je také sbírka knih spojených s B. Bolzanem uložená v místní knihovně. Podstatnou část těchto knih zapůjčilo Rakouské kulturní fórum, které je partnerem galerie i obce Těchobuz.

V expozici je pamatováno i na dětské návštěvníky, kteří se mohou zabavit na připravených herních pomůckách s „bolzanovskou“ tématikou.

Galerie byla zřízena v rámci projektu Probouzení Těchobuze s podporou Evropské Unie a Kraje Vysočina a byla slavnostně otevřena 23.6. 2007.

Další rozsáhlé prostory galerie jsou využívány ke krátkodobým výstavám ze všech oborů výtvarného umění. Za letní sezonu se jich zde vystřídá pět až šest.

V galerii se konají také konference, sympozia a semináře s „bolzanovskou“ tématikou.

Galerie je otevřena v sezóně od května do září v otevírací době Turistickéko informačního centra, kde jsou také v prodeji vstupenky do galerie a upomínkové předměty.

 

Nejbližší turistické cíle

No data was found

Máme nové turistické noviny pro rok 2023

Máme nové turistické noviny