20231130_150818
Havlíčkův Brod

Funkční středověká pec

Replika pece se nachází na kraji Havlíčkova Brodu, v oblasti nazvané Vlkovsko. Původní pece byly umístěny hluboko v lese, aby byl vždy zajištěn dostatečný přísun dřeva. Moderní archeologické metody však nejsou tolik náročné na dřevo, a tak může být pec umístěna na otevřeném prostranství. Její umístění v této oblasti není náhodné, protože kraj Vysočina zůstává klíčovou sklářskou oblastí dodnes, s doloženými nejstaršími renesančními sklárnami a pravděpodobně i středověkými, jejichž pozůstatky jsou patrné v kamenných základech.

Při stavbě pece byly využity nákresy rytíře Mandevila, který mezi lety 1410 a 1420 navštívil Čechy a nakreslil středověký typ pece. I přes přehlednost obrázku bylo nutné konzultovat historické prameny a spolupracovat se skláři, přičemž se počítalo s tím, že jde o metodu pokus-omyl.

Zednická firma nejprve postavila topný kanál o šířce 80 cm, nad nímž se nachází kopule z jílu, darovaného obcí Kejžlice. Před kopulí je menší valená jílová klenba, tzv. temperovací pec. Pec má čtyři pracovní otvory, skrz které sklář nabírá sklo.

V září tohoto roku proběhl praktický test pece, kdy teplota v temperovací peci dosahovala kolem 500 stupňů a ve velké peci až 1 000 stupňů. Maximální teplotu 1 220 °C bylo možné dosáhnout pouze pomocí bukového a dubového dřeva.

Tato pec je druhou replikou středověké pece v Čechách; první se nachází v Krušných horách na Moldavě a byla postavena v roce 1992.

U pece na okraji Havlíčkova Brodu je umístěna informační tabule, která poskytuje návštěvníkům podrobnosti o tavení skla a původních pecích.

Odkazy

Nejbližší turistické cíle

plan
Havlíčkův Brod

PŘÍRODOVĚDNÉ CENTRUM A PLANETÁRIUM

Na ZŠ Nuselská v Havlíčkově Brodě vzniklo místo, které nadchne všechny zvídálky i jejich r…
20231130_150818
Havlíčkův Brod

Funkční středověká pec

Replika středověké sklářské pece…
231030_zmensene_3840px 9 (1)
Habry

Naučná židovská stezka

Po stopách haberských Židů…
2579
Havlíčkův Brod

Lunetové obrazy

Barokní lunetové obrazy jsou vzácnou kulturní památkou…

Máme nové turistické noviny pro rok 2023

Máme nové turistické noviny