IMG_9370 (1)

Děkanská zahrada Pelhřimov

V roce 1907 se stal pelhřimovským děkanem František B. Vaněk, velký příznivec umění, který se znal s řadou uměleckých osobností. Vaněk začal systematicky obnovovat a zkrášlovat dosud zanedbávanou zahradu, ze které postupně vytvořil zelenou oázu uprostřed města a která se stala jeho velkou chloubou.

 

K obnovení zahradního domku došlo až v roce 1932. Vaněk nechtěl stavbou zatěžovat obec, a protože mu tato povinnost byla stále připomínána z českobudějovického biskupství, rozhodl se prodat děkanské pole za městským špýcharem a z výtěžku prodeje financovat stavbu.

V zahradním domku rád pobýval a psal své články a kázání.

V horním patře domku, které je opatřeno dřevěným ochozem, zařídil světničku s lidovým nábytkem a předměty lidového výtvarného umění (Vaněk byl známý jako sběratel lidového umění)

V současnosti je domek v Děkanské zahradě připomínkou působení a tvorby F.B. Vaňka v Pelhřimově.

Msgr. F. B. Vaněk je obzvlášť pro Pelhřimov a kulturní historii významnou osobností a vlasteneckým knězem. Zemřel v roce 1944 v koncentračním táboře v Dachau.

V Děkanské zahradě můžete také navštívit velké dětské hřiště, pokochat se papoušky ve voliérách nebo si zahrát minigolf. Ne nadarmo je Děkanská zahrada oázou klidu v centru města“.

Domeček je přístupný veřejnosti v otevírací době muzea po předchozí domluvě na tel. čísle 565 323 184 nebo na e-mailu: d.kurkova@muzeumpe.czNejbližší turistické cíle

expozice
Pelhřimov

Stálá expozice dřevin a rostlin ČR

Expozice přírody v centru Pelhřimova…
IMG_5466
Metánov

Metánovské muzeum

Metánovské muzeum – kabinet profesora Hrona…
_DSC0084
Želiv

Vyhlídka z Paní skály

Vyhlídkové místo z Paní skály…
Pelhrimov_CBS_2019_Dolni_brana
Pelhřimov

Výhled z muzea rekordů

Výhled z Jihlavské brány v Pelhřimově…

Máme nové turistické noviny pro rok 2023

Máme nové turistické noviny