Zámek letecky - Bartůsek (14)
Světlá nad Sázavou

Zámek Světlá nad Sázavou

Zámek ve Světlé nad Sázavou poprvé v historii otevřel své brány široké veřejnosti v roce 2014. Hlavním cílem současných nových majitelů, kteří zámek zakoupili v roce 2022, je zachování kulturního a historického dědictví zámku Světlá pro budoucí generace.

Prohlídkové okruhy

Expozice tzv. 1.republiky ukazuje, jak se žilo na zámku. Veškeré zařízení, které bylo součástí  denního života, je nainstalováno tak, jako by poslední obyvatelé opustili zámek nedávno. Vstoupíte do společenského sálu, pracovny, ale i ložnice a dětského pokojíčku s autentickými předměty.

Velká část prohlídky je věnována významné rodině Morawetzů, kteří zde žili v první polovině 20.století, a protože byli Židé, uprchli před Hitlerem těsně před okupací do Kanady. Jejich rod však dále žije, zámek je s nimi v kontaktu  a další  podrobnosti se dozvíte při Vaší návštěvě.

Expozice historického evropského skla se nachází v autentickém prostředí barokního křídla zámku a představuje návštěvníkům vzácný soubor skleněných předmětů pocházejících ze  sbírky Uměleckoprůmyslového muzea Praha (UPM).
Základní kolekce čítá téměř 1100 předmětů vyrobených v období od baroka do počátku 20.století. Jedná se o unikátní soubor evropského skla, který nikdy nebyl vystaven v takovém rozsahu a kvalitě. Expozice je obohacena i sklářskými výtvory francouzské, německé a  italské produkce a hlavně mnoha zajímavými díly českých a světelských sklářů. V expozici se nachází nejen luxusní dekorativní předměty, ale také skleněné předměty „pro všední i slavnostní den“ jako jsou historické kojenecké lahve, mucholapky či flakony pro luxusní parfémy. Návštěvníci se mohou těšit na  mimořádně cenné a krásné exponáty, které jsou důkazem mistrovského umění sklářů napříč časem.

Expozice historických hodinbarokních obrazů a soch je umístěna v kompletně opravených zámeckých prostorách renesančního a části empírového křídla zámku. Představuje unikátní soubor historických hodin od raného baroka do 19.st. ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea Praha, barokní obrazy a polychromované sochy z Muzea Vysočiny Třebíč.

Výjimečný skvost této prohlídky je Rytířský sál, který zaujme bohatě zdobeným štukovým stropem z počátku 19.století, kdy byl majitelem zámku hrabě František Josef Zichy. Dnes se zde konají slavnostní společenské akce, koncerty a svatební obřady.

Zámek se otevírá pro veřejnost 1. dubna 2023.

Informace

Otevírací doba: Duben – květen, 10:00 – 17:00, so-ne

 

Odkazy

Nejbližší turistické cíle

Michalův_Statek_Vladimír_Kunc (5)
Pohleď

Selské muzeum Michalův statek

Zjistěte, jak se žilo našim předkům…
KOSTEL_1
Světlá nad Sázavou

Kostel sv. Václava

Dominanta Světlé nad Sázavou…
zamek_Burianova (2)
Světlá nad Sázavou

Muzeum Světelska

Za historií Světelska…
Zámek letecky - Bartůsek (14)
Světlá nad Sázavou

Zámek Světlá nad Sázavou

Zámek, který nabízí mnoho zážitků na jednom místě…

Máme nové turistické noviny pro rok 2023

Máme nové turistické noviny