IMG_5404_02
Kamenice nad Lipou

Pivovar Kamenice nad Lipou

Nám. Čsl. armády 2, 39470 Kamenice nad Lipou

V současné době v Kamenici zaznívá hukot varných kotlů nejen ve velkém pivovaru, ale také v minipivovaru, který slouží jako zázemí pro sládkovy experimenty a pivní workshopy.

Pivovar v Kamenici má pestré historické kořeny, sahající až do 15. století, kdy se zde poprvé vařilo pivo. Právo várečné dlouho drželi měšťané, ale na počátku 17. století přešlo vaření piva do rukou vrchnosti, a s tím vznikl první pivovar při zámku. Klíčovou etapou v podobě pivovaru byla rozsáhlá přestavba provedená baronem Geymüllerem v letech 1860–1861, která znamenala tvář pivovaru, jak ji známe dnes. Původní zamýšlená kapacita 20 000 hl však nikdy nebyla dosažena, ačkoliv stavba Kamenického pivovaru posloužila jako inspirace k modernizaci okolních pivovarů.

I přes dvě světové války si pivovar udržel svou existenci, ale znárodnění a příchod komunistického režimu mu nakonec přinesly pád. Definitivní uzavření nastalo v roce 1947.

S novým věkem přišla také nová naděje. Rozsáhlou rekonstrukcí, provedenou pod vedením společnosti Pivovar Kamenice s. r. o., prošel nejen pivovarnický provoz, ale také pivnice.

Od roku 2019 je pivovar Kamenice také součástí Gastromapy Lukáše Hejlíka.

Nejbližší turistické cíle

Vstup
Kamenice nad Lipou

Bývalá synagoga v Kamenici nad Lipou

Prozkoumejte bývalou synagogu…
IMG_1228-min
Kamenice nad Lipou

Tvrz Mnich

Typické venkovské sídlo…
IMG_2406 (2)
Kamenice nad Lipou

Antonka – židovský hřbitov

Po stopách židovské kultury na Kamenicku…
IMG_2398
Kamenice nad Lipou

Křížová cesta – Bradlo

Křížová cesta v Kamenici nad Lipou je doslova putovní….

Máme nové turistické noviny pro rok 2023

Máme nové turistické noviny