Hrad 1 - kopie

Známe TOP 10 v návštěvnosti za rok 2023

TOP 10 turistických cílů v západní Vysočině za rok 2023

 

Hrady jsou vděčným cílem turistů, kteří přijíždějí na Havlíčkobrodsko a Pelhřimovsko. Vyplývá to z dat destinační oblasti Vysočina West, která sleduje na 40 turistických cílů. Žebříčku vévodí hrady a zámky z Posázaví. V uplynulém roce 33 675 lidí navštívilo Státní hrad Lipnice, na druhém místě je hrad v Ledči nad Sázavou, na který bylo zvědavo 24 265 turistů. Na Pelhřimovsku je největším lákadlem Muzeum rekordů a kuriozit.

„Není překvapením, že na špičce návštěvnosti figurují hrady z Posázaví. Téma Haška a Foglara zajímá dlouhodobě všechny generace,“ sdělila Nela Štěpánková, manažerka destinace Vysočina West.

V Lipnici nad Sázavou zaujme návštěvníky několik dalších turistických cílů a tím je Haškův domek a zatopené lomy – Památník národního odposlechu. Lákadlem hradu v Ledči nad Sázavou je Foglarovo muzeum, expozice hodin, sklářského řemesla nebo výstava plyšových medvídků. Město a jeho okolí nabízí nově procházku naučnou stezkou 13 orlích per až k samotným Stvořidlům.

Za českými rekordy a kuriozitami se více než třicet let jezdí do Pelhřimova. Sbírky tamního muzea jsou rozsáhlé. Návštěvníkům jsou nabízeny hned tři expozice: Muzeum rekordů a kuriozit, expozice zlaté české ručičky a zahrada obřích exponátů. Muzeum rekordů a kuriozit je navíc otevřeno celoročně.

Do popředí zájmu turistů se v loňském roce dostaly také dvě „novinky“ v oblasti.  Zámek ve Světlé nad Sázavou byl veřejnosti znovu zpřístupněn v dubnu. Zámek v Červené Řečici po dlouholeté rekonstrukci otevřel své brány v červenci. V desítce nejnavštěvovanějších cílů v oblasti Vysočina West jsou dále Klášter Želiv, pivovar Bernard v Humpolci, Hrad Kámen na Pacovsku (aktuálně uzavřen pro rekonstrukci), Hrad Orlík nad Humpolcem a Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě a Rozhledna Pípalka na Křemešníku figurují těsně pod čarou TOP 10 v celé destinaci.

Destinační společnost Vysočina West vznikla koncem roku 2021. V současné době spolupracuje na poli cestovního ruchu s deseti městy, většími městysy, spolky a řadou podnikatelských subjektů na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku.

Pro doplnění dalších informací nás můžete kontaktovat na: kancelar@vysocinawest.cz, Tel.: 778 767 990, Nela Štěpánková

Máme nové turistické noviny pro rok 2023

Máme nové turistické noviny